Kars’ta Bacak Uzatma ve Şekil Bozukluğu Ameliyatları (haberler.com)

Kars’ta Bacak Uzatma ve Şekil Bozukluğu Ameliyatları (haberler.com)

Kars’ta Bacak Uzatma ve Şekil Bozukluğu Ameliyatları
Doğuştan bacaklarında kısalık ve şekil bozukluğu olan iki çocuk, “Bilgisayar Destekli Eksternal Fiksatör” yöntemiyle ameliyat edildi.

Doğuştan bacaklarında kısalık ve şekil bozukluğu olan iki çocuk, “Bilgisayar Destekli Eksternal Fiksatör” yöntemiyle ameliyat edildi.

Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde sol bacağında kısalık bulunan 8 yaşındaki Yunus Emre Kaya ile şekil bozukluğu olan 13 yaşındaki Büşra Nur Çintesun’a, kentte ilk kez uygulanan yöntemle bacak uzatma ve deformite düzeltme ameliyatı yapıldı.

Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Olcay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kars’ta ilk defa yapılan uzatma ve deformite düzeltme ameliyatının TÜBİTAK destekli Türk patentli bilgisayarlı fiksatör kullanılarak yapıldığını belirtti.

Olcay, poliklinikte gördüğü çocukların tedavileri için büyük bir gayret gösterdiğini ifade ederek, Büşra Nur Çintesun ve Yunus Emre Kaya’ya bacak uzatma ve deformite düzeltme ameliyatı uygulandığını söyledi.

Çocukların tedavi için birçok yere gittiğini ama sonuç alamadıklarını ifade eden Olcay, bu tür çocuklarda fazla kısalığın ilerlemesini beklemeden ameliyatların yapılması gerektiğine işaret ederek, “Çeşitli yöntemler var. Ben de en iyi yöntemi tercih ettim ve ameliyatını bilgisayar destekli fiksatörle yapmaya karar verdim” dedi.

Olcay, ortopedide kolda veya bacaktaki kısalıkların travmalar sonrası veya doğuştan ortaya çıktığına dikkati çekerek, bu türlü hastaların genelde tedavi edilebildiğini, tedavi edilmediği takdirde hastada psikolojik olarak büyük problemlere neden olabileceğini belirtti.

Bu tür ameliyatların Kars’ta yapılmasının da ailelerin maddi durumları açısından önemli olduğunu ifade eden Olcay, şöyle devam etti:

“Bu hastalarımız birçok yere gitmişler ve tedavileri olmamış. Bölgenin insanı olduğum için aldığım bilgiyi ve eğitimi burada paylaşmak, bu hastaların buralarda rahatlıkla tedavi olabileceklerini göstermek hem de buradaki insanlara faydalı olabilmek amacıyla bu zor ve uzun sürecek tedaviyi yapmaya karar verdim. Bu tür ameliyatlara da hızla burada devam etmek istiyorum. Üniversitemizde bu konuda olumlu adımlar atıyor. Burayı Kafkasların en iyi üniversitesi haline getirmeyi arzu ediyoruz. Amacımız burada her türlü tedavinin yapılabilir olması. Avrupa’da, Amerika’da yapılabilecek tedavilerin aynısını da biz burada yapıyoruz, yapmak da istiyoruz.”

-Ameliyat edilen çocuklar-

İki ayağında şekil bozukluğu bulanan Büşra Nur Çintesun, ameliyat olmadan önce yürüyemediğini, koşamadığını, oyun oynayamadığını şimdi ise kendisini daha iyi hissettiğini söyledi. İyileştikten sonra en çok oyun oymayı istediğini belirten Çintesun, “Şimdi çok mutluyum. Benim gibi yürüyemeyen çocukların da ameliyat olmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Anne Aynur Çintesun da daha önce tedavi için başka illere gittiklerini, ancak sonuç alamadıklarını, çocuklarının ayağındaki düzelmeyi gördükçe çok mutlu olduklarını kaydetti.

Uyluk kemiğinde doğuştan kısalık olan ve uzatma ameliyatı yapılan Yunus Emre Kaya’nın annesi Kezban Kaya da oğlunun sağlığına kavuşacağına inandıklarını belirterek, “Memleketimizde bu ameliyatı yaptırdık. Çok memnunuz. Uzama da başlamış. Yürümesi düzeliyor ve iyiye gidiyor” diye konuştu.

Muhabir: Ercüment Daşdalen

Yayıncı: Emine Konuk – KARS
Kaynak: AA

HABER LİNKİ

Prof.Dr. Ercan Olcay